Kaydol Giriş

Metin2 Navicat Üzerinden Şifre Değiştirme

Metin2 pvp serverinizin veri tabanına bağlanmak için bir root ve şifresi bulunmaktadır. Bu root bağlantısı ile sitenizden oyun bilgileri için, yönetim programlarından oyunu yönetmek için oyun veri tabanına bağlanırsınız. Mysql bağlantı ve yönetim programlarının en iyileri arasında yer alan navicat ile mysql veri tabanınıza giriş yapıp mysql kullanıcı şifrenizi nasıl değiştireceğinizi iki kısa yol ile anlatalım.

İlk Yol (Mysql Root Şifresini Biliyorsanız)

İlk yol şifrenizi biliyorsanız uygulayabileceğiniz bir yoldur. Bu yol için öncelikle navicat programını açıp bağlantınızı gerçekleştirin. Ardından yukarıdaki bağlantılardan Manage Users yani türkçesi Kullanıcı yöneticisine tıklıyoruz. Burada da root@% olarak gördüğümüz erişimi dışarıya açık veritabanı kullanıcısının şifresini değiştirmek için çift tıklıyoruz.

Password:

Confirm Password:

Şifrenizi ve şifre tekrarınızı girip save yani kaydet dedikten sonra şifreniz değişmiş olacaktır.

İkinci Yol (Mysql Root Şifresini Bilmiyorsanız)

Bu yolla da navicata bağlanmak için mevcut mysql root şifresini bilmiyorsanız şifrenizi güncelleyebilirsiniz. Bunun için ise filezilla yani ftp bağlanmanız gerekmektedir. Metin2 pvp serverler için veritabanı dosyaları sunucuda tutulduğundan dolayı filezilla programı aracılığıyla mysql dizinine gideceğiz. Bu dizinin yolu şu şekildedir:

var/db/mysql/mysql/mysql

Bu dizine geldiğinizde veritabanı tablolarının burada olduğunu görürsünüz. Bu tablolar arasında kullanıcı bilgilerinin tutulduğu user tablosu bu bölümde şu şekilde yer alır: 

user.frm, user.MYD, user.MYI

Bu tablo oluşturan frm myd myi dosyalarını şifresini bildiğiniz bir frm myd myi uzantısılarıyla değiştirirseniz şifre yine değişmiş olacaktır. Tabi dosyaları dizine attıktan sonra restart atmayı unutmayınız.